Chatham County scores and schedules: June 14 through 20

Thanks for reading Chatham County’s leading news source! Making high quality community journalism isn’t free — please consider supporting our journalism by subscribing to the News + Record today.

Unlimited Digital Access: $3.99/month

Print + Digital: $5.99/month

Posted
Updated:

Here are scores and schedules for Chatham County high school athletics from Monday, June 14 to Sunday, June 20. This story will be updated throughout the week.

Monday, June 14

No sporting events scheduled.

Tuesday, June 15

Wrestling: The Northwood men had two wrestlers — freshman Josh Miller (106 lbs) and sophomore Cliff Davis (182 lbs) — qualify for the 3A State Championships after finishing first and fourth at 3A Mideast Regionals.

Wrestling: The Jordan-Matthews men had one wrestler — senior Jaylan Scotten (106 lbs) — qualify for the 2A State Championships after his performance at 2A Mideast Regionals.

Baseball: The Chatham Charter men fell to the Uwharrie Charter Academy Eagles, 11-0, in five innings to eliminate them in the first round of the NCHSAA 1A playoffs. The Knights had an uncharacteristic seven errors in the field against the Eagles, paving the way to a massive first three innings that saw Uwharrie Charter score all 11 of its runs.  Leading the Knights on the evening were freshman Aidan Allred (2-for-3) and senior Trevor Golden (0-for-2; 4.0 IP, 7 H, 6 ER, 2 BB, 5 K).

Wednesday, June 16

No sporting events scheduled.

Thursday, June 17

No sporting events scheduled.

Friday, June 18

Tennis: The Chatham Central women had two duos at the 1A West Regionals in Elkin — seniors Mary Grace Murchison/Sophie Phillips and sophomores Livvy Brooks/Ellie Phillips — both of which lost in the second round, falling just short of qualifying for states. Murchison/Phillips dropped their second-round match to East Wilkes' Sylvia Prevette/Tristen Blevins (2-6, 2-6) and Brooks/Phillips lost their second-round match to Mount Airy's Olivia Perkins/Ella Brant (1-6, 0-6).

Tennis: Chatham Charter had two singles players at 1A East Regionals in  —freshman Elphie Spillman and junior Emery Eldridge — neither of which qualified for states. Spillman, who beat Princeton's Tinsley Moore (6-3, 6-0) in the first round, lost to Riverside's Divia Chawla (5-7, 3-6) in the second, while Eldridge lost her first-round match to Rosewood's Riley Moldonado (3-6, 0-6).

Tennis: Jordan-Matthews sophomore Maggie Thornton qualified for states after making it to the semifinals in the 2A Mideast Regionals in Chapel Hill. Thornton won both of her first two matches — against Carrboro's Anna Horton (6-2, 6-1) and Fairmont's Kiley Oxendine (6-0, 6-0) — to advance to the regional semis, where she lost to the tournament's no. 1 seed, Whiteville's Anna Smith (1-6, 2-6).

Tennis: The Northwood women had their senior doubles duo of Suzanne Earnshaw/Courtney Fisher qualify for states at 3A Mideast Regionals in Burlington after winning their first two matches — against Northern Guilford (6-3, 6-3) and Lee County (6-4, 6-0) — before falling to East Chapel Hill (5-7, 4-6) in the semis. The Chargers' two singles players, Evelyn Lippers and Julia Earnshaw, both lost in the first round.

Track & Field: Chatham Central had no state qualifiers from its performance at 1A Midwest Regionals in Mocksville. The Bears finished in 14th place in the women's events (15 points). The following athletes competed for the Bears: senior Madison Gaines (6th place, girls 100-meter hurdles, 19.28), sophomore Kailey Green (5th place, girls high jump, 4-10.00), senior Sophie Phillips (7th place, girls high jump, 4-08.00) and senior Grace Jones (9th place, girls shot put, 27-11.75; 12th place, girls discus, 55-10.00). Chatham Central's girls 4x100 meter relay team placed 7th (56.34), while its girls 4x200 meter relay team placed 8th (2:02.86).

Saturday, June 19

Track & Field: Jordan-Matthews had four state qualifiers emerge from the 2A Mideast Regionals in Franklinton, including one individual (senior Eral Jones, boys high jump) and three relay teams (boys 4x100, boys 4x200, boys 4x400). The Jets finished in 5th place as a team in the men's events (45 points) and tied for 18th in the women's events (5 points). The following athletes competed for tehe Jets: senior Xavier Woods (10th place, boys 100 meter dash, 12.07) , sophomore Aiden Harrison (8th place, boys 800-meter run, 2:21.79), senior Shane Conroy (7th place, boys 3200-meter run, 12:26.00), junior Calvin Schwartz (8th place, boys 300 meter hurdles, 45.88), senior Eral Jones (3rd place, QUALIFIED, boys high jump (5-10.00), senior Jacquez Thompson (5th place, boys long jump, 20-01.25), senior Jayden Davis (6th place, boys long jump, 19-10.00), freshman Anna Vicente (9th place, girls 400-meter dash, 1:13.46) and junior Geneva Woolford (8th place, girls 100-meter hurdles, 19.83). The Jets' relay teams included: the Boys 4x100 (2nd place, QUALIFIED, 44.66), Boys 4x200 (1st place, QUALIFIED, 1:33.28), Boys 4x400 (3rd place, QUALIFIED, 3:45.23), Boys 4x800 (5th place, 9:59.00), Girls 4x100 (10th place, 57.38), and the Girls 4x200 (5th place, 2:00.43).

Track & Field: Northwood had two state qualifiers emerge from 3A Mideast Regionals in Sanford, both individuals: junior Caroline Murrell (regional champion, girls 3200-meter run) and senior Jacob McCall (3rd place, boys pole vault). As a team, the Chargers finished 13th in the women's events (10 points) and 18th in the men's events (8 points). The following athletes participated for the Chargers: senior Jacob McCall (3rd place, QUALIFIED, boys pole vault, 11-06.00), senior Davis Neff (9th place, boys discus, 104-10.00), junior Charlotte Cantrell (10th place, girls 100-meter dash, 13.03; 12th place, girls 200-meter dash, 27.49), junior Caroline Murrell (1st place, QUALIFIED, girls 3200-meter run, 11:15.52) and junior Bentley Brooks (9th place, girls discus, 75-06.00). Northwood also had one of its relay teams compete, the boys 4x400 (7th place, 3:43.12).

Track & Field: Chatham Charter and Woods Charter both had a few individual state qualifiers emerge from 1A Mideast Regionals in Franklinton.  All athletes competing for the Knights included: junior Brandon McKoy (3rd place, QUALIFIED, boys 3200-meter run, 10:31.84; 5th place, boys 1600-meter run, 4:49.28), sophomore Tamaya Walden (2nd place, QUALIFIED, girls 400-meter dash, 1:01.84; 3rd place, QUALIFIED, girls 100-meter dash, 13.26; 3rd place, QUALIFIED, girls 200-meter dash, 27.49), junior Brooke Garner (1st place, QUALIFIED, girls triple jump, 33-08.00; 2nd place, QUALIFIED, girls 300-meter hurdles, 53.84; 2nd place, QUALIFIED, girls high jump, 4-10.00; 3rd place, QUALIFIED, girls 100-meter hurdles, 21.51), freshman Meredith Reese (9th place, girls long jump, 10-11.75) and junior MacKenzie Brooks (11th place, girls shot put, 23-05.00). The Knights finished in 3rd place in the women's events (52 points) and 14th in the men's events (10 points). All athletes competing for the Wolves included: senior Kyle Howarth (2nd place, QUALIFIED, boys 200-meter dash, 23.78; 4th place, QUALIFIED, boys 100-meter dash, 11.72; 6th place, boys long jump, 20-03.25), senior Jay Charbonneau (1st place, QUALIFIED, boys 400-meter dash, 52.53; 5th place, boys long jump, 20-03.25), senior Tobin Berrier (11th place, boys triple jump, 33-00.00) and freshman Ellie Poitras (4th place, QUALIFIED, girls 1600-meter run, 5:46.47; 4th place, QUALIFIED, girls 3200-meter run, 13:04.39). The Wolves placed 10th as a team in the men's events (30 points) and 14th in the women's events (10 points).

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment